UV-IGNIS

UV-IGNIS to skuteczny system dekontaminacji obiektów i pojazdów, wykorzystujący promieniowanie UV-C o najszerszym spektrum biobójczym. Biobójcze spektrum systemu UV-IGNIS obejmuje zarówno SARS-CoV-2, jak i inne patogeny (m.in. wirusy, bakterie, grzyby, pleśnie, mikroorganizmy chorobotwórcze), które mogą powodować poważne problemy zdrowotne u ludzi, także w skali epidemicznej. Zasada działania oparta jest na emisji promieniowania UV-C o odpowiednio dobranej długości fali. System UV-IGNIS oddziałuje zarówno na powierzchnie, jak również na otaczające powietrze – działając jak wielki filtr powietrza.

UV-IGNIS MT1

W zależności od konfiguracji, zestaw urządzeń UV-IGNIS przeznaczony do dekontaminacji przestrzeni pasażerskiej autobusów składa się z:

– jednej konsoli sterującej UV-IGNIS 4M, obsługującej do 4 linii, tj. zasilającej od 1 do 4 wózków UV-IGNIS MT1,

– od 1 do 4 wózków UV-IGNIS MT1 (dla autobusu przegubowego zalecane są 4 wózki, zgodnie z zasadą – jeden wózek na jedne drzwi autobusu),

– wzmocnionego okablowania i dodatkowych elementów montażowych (jeśli konsola jest przytwierdzana do ściany).

Poniższe zdjęcia przedstawiają prawidłowe ustawienie wózka UV-IGNIS MT1, konsolę sterującą UV-IGNIS 4M z linią nr 1 uruchomioną na 3-minutowy czas naświetlania.

UV-IGNIS MT1
UV-IGNIS 4M

Poniższe zdjęcia przedstawiają prawidłowe ustawienie wózków UV-IGNIS MT1 w dużym pomieszczeniu oraz przenośną konsolę sterującą UV-IGNIS 2M z wygodną rączką.


Zestaw urządzeń UV-IGNIS przeszedł pozytywnie i bez zastrzeżeń wymagane badania techniczne przeprowadzone przez Katedrę Elektrotechniki i Elektrotechnologii Politechniki Lubelskiej, na podstawie których urządzenia UV-IGNIS zostały oznakowane certyfikatem CE.

Podstawowe parametry techniczne systemu UV-IGNIS w najczęstszej konfiguracji na autobusy i pomieszczenia przedstawia poniższa tabela.

Nazwa Autobusy Pomieszczenia
Konfiguracja 1 x 4M + 4 x MT1 1 x 2M + 2 x MT1
Moc znamionowa 1.28 kW 0.64 kW
Moc promieniowania UV-C 0.48 kW 0.24 kW
Długość fali UV-C 254 nm 254 nm
Zasilanie konsoli 230 VAC, 50 Hz 230 VAC, 50 Hz
Stopień ochrony konsoli IP30 IP30
Temperatura otoczenia pracy 0°C do 60°C 0°C do 60°C
Najczęściej stosowany czas naświetlania 2 do 4 min 5 do 10 min

Zapraszamy do obejrzenia poniższych video, zwięźle prezentujących działanie systemu UV-IGNIS – zarówno w autobusie, jak i w pomieszczeniu.